Разлика между версии на „ФS08/Признания на съставителя“

От Алманах "ФантАstika"
Направо към: навигация, търсене
(Нова страница: Признания на съставителя Е, случи се и вторият брой на алманаха. За съжаление не можахме да и...)
 
м (Защитаване на „ФS08/Признания на съставителя“ [edit=autoconfirmed:move=autoconfirmed])
 
(Не е показана една междинна версия от същия потребител)
(Няма разлика)

Текуща версия към 22:39, 16 октомври 2009

Признания на съставителя


Е, случи се и вторият брой на алманаха. За съжаление не можахме да изпълним заканата си да бъдем четиримесечник – все още сме ежегодник.

Постарали сме се да обхванем значимите според нас явления във фантастиката през изтеклата 2008 година. Както уточнихме във ФАНТАSTIKA 2007, тези 528 страници си остават уникално място: територия на чоВечността, чиито многолики образи търсим и скицираме с неизчерпаем плам – също като малката Плам от „Каква ще е тя?“.

Освен нея, в раздела „Изгревът на следващото“ ви очаква повестта на Вячеслав Рибаков „Корабчетата и водата“, в която ще се докоснете до изумително бъдеще: свят от телепати, които са намерили начин да се справят с една от най-неразрешимите човешки драми – лъжата. С „Бавно ваяние“ Теодор Стърджън отново ще ви потопи в своята вселена на топлота и нежност към другия.

Преводната литература е представена и с разкази на Нийл Геймън и Сергей Лукяненко, носители на национални награди в родината си, и с отбрани откъси от романа „Бленуващите кристали“ на Стърджън.

Разделът „Български фантасти“ освен вече познатите форми има и нова рубрика „Портрет в 3,14 D“. Първият автор, попаднал във фокус, е Григор Гачев, представен с три съвършено различни произведения – фентъзи, киберпънк и сатира, плюс нещо от блога му.

Творческият пейзаж се разширява с още един раздел – „На хоризонта на събитието“, в който ви очакват откъси от предстоящи родни фантастични романи. Специално тази година Янчо Чолаков и Николай Теллалов сякаш са се наговорили да ни зашеметят необратимо...

Предлагаме ви и три от наградените разкази от бургаския конкурс, посветен на 40-годишнината от създаването на първия български клуб за фантастика.

„Младите гласове“ пък този път са глас – един... ала звънък.

Още един нов раздел, „Фантастичното нефантастично“, събира разкази за обикновени неща от живота, видени в цялото им вълшебство, през търсещия поглед на фантаста.

Нов е и разделът „Творческа кухня“, където ще надникнем в готварските книги и къкрещите тенджери на пишещите братя и сестри. Започваме с писателски съвети от Кевин Андерсън, начало на роман от Марияна Георгиева и едно практическо забавление за редактори – вижте сами.

Във „Фантастология“ се появява нова рубрика – „ФаКтастика“: фантастични случки из живота на фантасти и техните книги, напълно невероятни научно регистрирани факти, открития, реализиращи НФ идеи, и др. Самата „Фантастология“ предлага обзор на българските книги, излезли през 2008-а, съпроводени с анотации и рецензии; грабващи сърцата и умовете преводни романи; световните награди, връчени през изтеклата година.

„Съзвездие Кинотавър“ ще ви срещне с анимационни и игрални фантастични филми, погледнати от неочаквани ъгли; ще ви разходи сред фантастичните сериали, които са завършили или текат през 2008-а; ще ви смае (и стресне) с невероятните съдби на екранните фантазии.

Изобразителната фантастика е визуализирана от англичанина Родни Матюз и полския французин Войтек Сюдмак, а музиката е обхваната с енциклопедичен поглед върху НФ темите в световното музикално пространство.

За пръв път протягаме ръка към компютърните игри: Homo Ludens обещава да ви запознава със заглавия, които хем ни напомнят, че е човешко да играем, хем развиват човешкото у играещия.

В „Откъде идваме“ са представени ярки явления на фендъма – варненският фен Венециян Тодоров и неговото списание „Фантастика & фентъзи“, софийските е-зини „Цитаделата“, „Сивостен“, „Фантазия без граници“, казанлъшкият клуб „Светлини сред сенките“.

Не е пропуснато и най-спорното – бъдещето, в раздела „Футурум“. Посредством есето на Станислав Лем и „Краят на историческия човек 2“ ще можете да се запознаете с една шокираща гледна точка към предстоящото състояние на човечеството.

Накрая, но не последно място е хумористичният раздел „Присмехулник за убиване“, който разкрива, че колкото и сериозно да се отнасяме към фантастиката, не трябва да губим чувството си за хумор.


Атанас П. Славов

Калин Ненов