Разлика между версии на „Българската фантастика през 2009 г.“
Sastavitel (беседа | приноси) |
Sastavitel (беседа | приноси) |
||
Ред 1: | Ред 1: | ||
− | Дилян Благов, Калин Ненов, Бранимир Събев, | + | Дилян Благов, Калин Ненов, Бранимир Събев, Атанас П. Славов, Габриела Петрова |
− | |||
− | Атанас П. Славов, Габриела Петрова | ||
[[Файл:1-Dyavola.jpg|рамка|дясно]] | [[Файл:1-Dyavola.jpg|рамка|дясно]] |
Версия от 19:31, 18 септември 2015
Дилян Благов, Калин Ненов, Бранимир Събев, Атанас П. Славов, Габриела Петрова
Чолаков, Янчо – Запали свещ на дявола. Роман в жанра фолкпънк. – София: Аргус, 2009. – 320 с. – („Нова българска фантастика“ № 31).
Подробна рецензия за романа представяме по-нататък.
Чолаков, Янчо – Упражнения по безсмъртно писане. Сборник повести и разкази. – Бургас: Офир, 2009. – 320 с.
Сборник с подбрани от самия автор стилистично блестящи кратки творби, сред които има и непубликувани досега. Чрез привидно претенциозното заглавие Янчо Чолаков напомня още веднъж, че в днешно време не се пише само литература-еднодневка. За всеки любител на оригиналното този сборник би бил душевен празник.
Препоръчваме на автора: трилогията на Бари Хюгарт за Господаря Ли (ДБ)
Бочев, Стефан – Архиванов. Роман. – София: Фондация Комунитас, 2009. – 684 с.
Поетичен роман, чийто сюжет включва тайни ръкописи, върколаци, магьосници и приключения.
Канов, Любомир – Вселената според Гуидо. [Разкази и новели]. – София: Рива, 2009. – 352 с.
Къса проза, просмукана от духа на Радичков и любовта към образното слово.
Тенев, Георги – Свещена светлина. Разкази. – София: Алтера, 2009. – 134 с.
От задната корица: „Разказите в „Свещена светлина“ ни напомнят защо научната фантастика е била жанрът на Студената война и какви войни се водят днес. „На кого принадлежи бъдещето?“ е един от ключовите въпроси...“
Николов, Сим – Проектът „Пикадили“. Роман. – София: Контекст, 2009. – 256 с.
Новият роман на Сим Николов е написан в традициите на абсурдизма и проследява живота на човек, попаднал в Чакалнята – място извън нормалните физически закони, подчиняващо се единствено на странните и привидно неразбираеми порядки първо на бившия, а после и на сегашния обществен строй. Главният герой е единственият сред всички попаднали в Чакалнята, който по никакъв начин не може да се измъкне оттам. Ще успее ли той да надмогне капана, който го държи в хватката си през почти целия му съзнателен живот? Заслужава си да проверите.
Препоръчваме на автора: Агоп Мелконян – „Смърт в раковината“ (ДБ)
Торът, А. В. – Паноптикум от Пандемониум: Шантави истории. [Разкази]. – София: Феномен, 2009. – 128 с.
Хумористично фентъзи.
Препоръчваме на автора: Евгений Лукин – „Катали мы ваше Солнце“ (АС)
Мелконян, Агоп – Нагоре по стъпалата към Бога. [Роман и разкази]. – София: Сиела, 2009. – 416 с.
Първият посмъртен сборник на незабравимия Агоп Мелконян ни среща отново с единствения му роман „Смърт в раковината“ и почти всички негови новели и разкази, оставили неизличима следа в българската фантастика. За тези, които знаят кой е Мелконян, сборникът е истинска придобивка. (АС)
С името на Иван Ефремов. Юбилеен сборник. – София: ЕРНОР, 2009. – 284 с. + 16 с. със снимки и илюстрации.
Уникалeн по замисъл и съдържание сборник, съставен от три раздела. В „Част І. Клубът „Иван Ефремов“ се проследяват историята на софийския клуб за фантастика, създаден през 1974 г., както и творческите изяви на неговите членове. Поместени са статии, спомени, библиографии, разкази. В „Част ІІ. Иван Ефремов и България“ клубни членове разказват за влиянието на големия учен и писател върху оформянето на тяхната личност, светоглед, творчество, говорят за литературното, философското и научното наследство, което е оставил Ефремов. „Част ІІІ. Вместо послеслов, или Коктейл по руски“ съдържа статии и спомени, свързани с личността и живота на Ефремов, от негови сънародници – писатели, критици, роднини и от самия него. Сборникът завършва с разказа на Ефремов „Калироя“, публикуван за пръв път на български език, а също и с липсващи в предишните български издания откъси от романа „Часът на Бика“. Включена е и специална кола със снимки, илюстрации и факсимилета на клубни членове и издания, както и снимки на Иван Ефремов и неговите творби. (ДБ)
Кожухаров, Иван – Дар от боговете. І том. Как трънчето стана войник на розата и други приказки. – София: Лингея, 2009. – 128 с.
Кратки приказки за деца.
Цонев, Николай – Параходът „Бъдно“. Героична поема. – София: Стършел, 2009. – 40 с.
Теллалов, Николай – Слънце недосегаемо. (Роман-изповед). – София: Фондация Човешката библиотека, 2009. – 624 с.
Книгосъбитие на 2009 година. Прочетете подробното му представяне в раздел „Фантастология“.
Златен кан. Том 1, 2, 3 – 2009. [Сборници разкази]. – София, Лингея, 2009. – по 224 с.
Смело мога да заявя, че сборниците „Златен Кан“ съдържат в себе си най-доброто от българската фантастика и фентъзи, излизало през 2009 г. В тях обаче не се акцентира само на родните произведения – поместени са творби от още 9 държави. Жанровете на разказите са най-разнообразни: има митологическо фентъзи (Руна Аруна, Русия – „Отсичащият сенки“, Самедзаде Лачин, Азърбайджан – „Кама, танцувай!“), историческа фантастика (Евгений Дрозд, Беларус – „Голямата скука“, Вероника Батхен, Русия – „Приказка за ръкавица“), черна фантастика (Яна Кандова, Азърбайджан – „Господарят на гробовете“, Илия Богданов, България – „Денят на циклопа“), българско фентъзи (Калин Ненов – „Триптих за юнаци и злодеи“, Бранимир Събев – „Златин и змеят“), морска фантастика (Ивайло П. Иванов – „Хвърчило за делфин“, Светослав Николов – „Рибеният мъж“), военна фантастика (Георги Малинов – „Ветеран от бъдещи войни“, Серхио Гаут Вел Хартман, Аржентина – „Схватка край каменния поток“), любовна фантастика (Лиоко Лестикона, Русия – „Подаръкът на кирин“, Борея, България – „Ръцете ми да те...“), класическа фантастика (Момчил Петров – „Изпит“, Антонио Белломи, Италия – „Наемникът“) и много други.
Ще спомена още две от иновациите в сборниците. В края на първия том има лотариен билет, в който може да напишете кой разказ ви е харесал най-много и защо, да го изпратите на издателството и така да си заслужите шанса да спечелите трите сборника накуп. Второ и не по-малко важно – в края на третия том са поместени рецензиите на членовете на журито за най-харесваните от тях разкази. Практика, която досега не сме виждали – и която ни се ще да виждаме по-често. (БС)
Малинов, Георги – Шампионите. Повест и разкази. – София: ЕРНОР, 2009. – 144 с. – (Тера фантастика № 7).
Едноименната повест е сред по-„леките“ неща на вече утвърдения сред читателите Георги Малинов. Кавичките означават, че новелата се чете удивително леко и бързо, но в същото време дава достатъчно храна за размисъл на онзи, който би имал желание да я намери. Сборникът е допълнен от два тематично свързани разказа, единият от които – „Тревожно настроение“ – вече си спечели славата на шедьовър, а вторият се публикува за пръв път. Как ще изглежда „глобалното село“ в епохата на интернет... Георги Малинов поднася своя визия, подплатена с блестящ чудомировски хумор.
Препоръчваме на автора: Хенрик Панас – „Евангелие от Юда“. (ДБ)
Спиридонова, Юлия – Юлка – Кръстю частен детектив в ДОЛНАТА ЗЕМЯ. [Роман]. – София: Фют, 2009. – 158 с. + СD с кратка версия + игра
Спиридонова, Юлия – Юлка – Страната на сънищата. Любими попътечо. [Роман]. – София: Кръгозор, 2009. – 264 с.
Първа част от детска фентъзи трилогия.
Светлик. Литературен алманах за фантастика и мистика. Брой № 1. – Германия – България, 2009. – 64 с. Съст. Наталия Андреева и Петър Ботков.
Съдържа: проза от Васил Славов (из „Записки на препарирания“), Марина Фатеева („За отвъдното“), Наталия Андреева (откъс от Edle Blüte, „Катър на прозореца“), Петър Ботков („Слънчево зайче“); стихове от Арис Диктеос, Биньо Иванов, Искра Христова, Невяна Константинова, А. С. Пушкин; статии от Едвин Сугарев („Дилемите на дуализма“), Митко Горанов („Хуманната медицина“), Наталия Андреева („Светлината на богомилството“), Невяна Константинова („Блян за тримата мислители-будители в защита на живота: Петър Дънов, Петър Димков и Омраам Микаел Айванов“), Петър Ботков („Николай Райнов – в окултното с четка и перо“), Пьотр Календарев („Светлината като граница“), Светлана Стойчева („Николай Рьорих и Николай Райнов“). (АС)
Лазаровски, Адриан – Завладей българите!. Хумористичен трилър [в 3 части]. – София: ИГ България, 2009. – 300 с.
Дебютната книга на един от най-добрите български съвременни преводачи, благодарение на когото на родния ни език се появиха книги на автори като Стивън Кинг и Хауърд Лъвкрафт, изненадващо не е хорър, а хумористичен трилър за мутри и извънземни. Авторът борави умело с перото като самурай от древна Япония с меча си – като започнем от имената на героите в книгата, преминем през закачките с известни автори и техните произведения и стигнем до абсурдните абревиатури и съкращения, всичко това ще ви накара да се превивате от смях!
Ще пропусна страхотните сравнения и красивите описания, за да достигна до заключенията, които макар и хумористични, в крайна сметка могат да вгорчат смеха ти с вкус на сълзи – като например сентенциите „Нищо не се губи, само се краде“ и „Най-силната потребност на българския народ не е сексът, а гладът“.
Прочетете, за да разберете кой ще надделее в борбата за контрол над България...
Препоръчваме на автора: „Кръстоносци в космоса“ на Пол Андерсън (БС)
Николов, Любомир [П.] – Въжеиграчът Карой. [Разкази]. – София: Сиела, 2009. – 240 с.
Тези разкази, бъбриви, весели, игриви, така топуркат по страничките на сборника „Въжеиграчът Карой“, че аз ги изгълтвам като топли мъфини. Любомир П. Николов пише увлекателно и същевременно ненатрапчиво – като разходка край морския бряг с приятели, които си приказват за най-вълнуващите приключения, случили се наскоро.
В раздела Optimistic SF ще имате удоволствието да прочетете „Истории за града с много вятър“ и „В началото бе метрото“ – два съвършени изумруда, които показват защо фантастиката е по-хубава от останалата литература. :)
Лятото и морето пък ще ви залеят в раздел „Плажа“, където големите истории се случват веднъж и на другия ден пясъкът си остава все така невъзмутимо равен и мек. Ще се срещнете и с любовта, която остава завинаги. Ще прекарате чудесни часове с едно стоплящо и отключващо душата четиво. Любо вече ни приканва: „Хайде всички на Afterparty!“ Идвате ли? :)
Препоръчваме на автора: Весела Фламбурари – „Приказки за театър“ (ГП)
Попов, Алек – Пълен курс 2: ...за напреднали. [Разкази]. – София: Сиела, 2009. – 236 с.
Нов сборник на яркия фантаст-сатирик. (АС)
Попов, Алек – Черната кутия. Роман. – София: Сиела, 2009. – 384 с. – (ІІ изд.).
Фентъзи клуб „Светлини сред сенките“ – Дивна. [Роман]. – София: Фондация Човешката библиотека, 2009. – 244 с.
Научнофантастичен роман. Прочетете самостоятелното му представяне в раздел „Фантастология“.
Теллалов, Николай – Да пробудиш драконче. [Повест]. – София: Фондация Човешката библиотека, 2009. – 96 с. – (ІІІ изд.).
Трето издание на една от най-обичани родни фантастики. Историята на съвременника ни Радослав и змейската щерка Верена, прекарала заточена в скала десет века, не е загубила ни дъх от нежността и бурността си. Ако красотата наистина е в очите на гледащия, как би изглеждала действителността ни – нашето българско, мътно-мутренско настояще – през очите на създание, за което красотата е храна? И ако не й достига нещо, на реалността ни – как змеица би я променила?
Препоръчваме на автора: Дейвид Зиндел – „Падналите богове“ (особено Тамара) (КН)
Атанасова, Славена – Барадж. Тайната на подземния храм. [Роман]. – София: Слово, 2009. – 248 с.
Атанасова, Славена – Тамирис. Проклятието на небесния камък. [Роман]. – София: Слово, 2009. – 312 с.
Съвременни романи с отпратки към древната българска история и митология.
Димова, Валентина – Макс – момчето от реалния свят. Роман. – София: Арка, 2009. – 146 с . – (ІІ изд.).
Малкият Макс попада във вълшебната страна Мечтирия – мястото, изтъкано от всички човешки мечти. Потопете се в магичния приказен свят, изтъкан от многобройни запомнящи се същества, които никога досега не сте срещали! Спомнете си за детството, докато пътешествате заедно с простодушния Макс в неговата мисия да върне най-ценното на Мечтирия. Прекрасните илюстрации в книжката ще ви помогнат да навлезете още по-добре в историята, а противоречивото същество, наречено Нещото, ще внесе нотка на напрежение и няма да ви дава мира през цялото време.
Едно отлично четиво за студените зимни вечери, когато човек иска да стопли не само тялото, а и душата си.
Препоръчваме на авторa: „Мили мой Мио“ – Астрид Линдгрен (БС)
Димова, Валентина – Злостоик. Роман. – София: Арка, 2009. – 194 с.
Продължение на „Макс, момчето от реалния свят“.
Стоун, М С. [Мариян Петров] – Мисия CLVIII: Св. Георги и Змеят. [Роман]. – София: Аспа СД, 2009. – 142 с.
Из дневника на специален агент Меф ист О’Фел – свитък трети.
Русев, Богдан – 12 приказки от Белегаст + 3 нови приказки от света на Лора Фей. – София: Сиела, 2009. – 196 с.
Фентъзи за деца над 9 години. Всяка приказка отговаря на един месец от годината, един час от денонощието, един цвят, едно емоционално състояние и един литературен жанр.
Препоръчваме на автора: Александър Карапанчев – „В епохата на Унимо“ (АС)
Стоева, Красимира – Уроци по грим и горчив шоколад. [Роман]. – Пловдив: Хермес, 2009. – 302 с.
Рени, студентка по психология, избира за тема на курсовата си работа аномалиите в храненето на девойките. Така се запознава с Христина: булимичка, с остър ум, склонност да се самонаранява и... желание да пише приказка; и Деси, зад чиито детски вид и анорексия се крие травма в миналото. Докато трите момичета си помагат да се опознаят и да превъзмогнат страховете си, приказката на Христина трансформира перипетиите им във вълшебни приключения.
Смело и искрено изследване на факторите, които определят критериите ни за красота и самооценката ни. Препоръчвам го на читатели-мъже, които искат да надникнат в непозната територия; и, разбира се, на всеки, който се стреми да разбере различния.
Препоръчваме на автора: Величка Настрадинова... но авторът си знае :). (КН)
Парушев, Радослав – Project Dostoevski. [Роман]. – София: Сиела, 2009. – 256 с.
„Посланието, макар и скрито, е съвсем ясно за всеки – работи, плащай си вноските по имотите, плащай си данъците, плащай си осигуровките, създай семейство, купи си дом, не се тормози с Вселенски въпроси, защото това са глупости, плащай си сметките за консумативи, бъди добър към близките си, възпитай децата си в здрави ценности, радвай се на живота с пълни шепи и накрая щастливо, с чувство на изпълнен дълг умри!“
Посланието в тази история не е точно такова. Докато стигне до него, Алексей, (неслучаен) съименник на героя от „Братя Карамазови“, трябва да напусне работа, да излезе от Системата (но първо да разбере какво е Системата), да излезе дори от света си, там, отвъд, в другите паралелни реалности, където го чакат друг Алексей, друг Достоевски, и жена, друга, различна жена. И като се замислиш, че всичко тръгва от един скапан, ама отвсякъде скапан роман...
(Това, за посланието... нали не ме взимате насериозно?)
Препоръчваме на автора: Иван Попов – „Хакери на човешките души“ (КН)
Филипова, Людмила – Мастиленият лабиринт. [Роман]. – София: Сиела, 2009. – 428 с.
Верен на заглавието си, „Мастиленият лабиринт“ ни води – с думи, знаци и картини – по стъпките на няколко различни търсения. Археоложката Вера събира следи за най-древната известна ни цивилизация, просъществувала хилядолетия по нашите земи, оставила писменост от над две хиляди знака... а после изчезнала сякаш вдън земя. Същевременно младата жена трябва да открие помирение на вярата и истината – и, в процеса, може би дори мир със себе си и със света. Пратеник на друг свят, скрит добре от нашите очи, идва в нашия, за да узнае дали сме пораснали достатъчно, за да ни бъде споделено знанието, завещано от дедите му. Втори пратеник, служител на организация без име, търси същите следи и знаци... за да ги унищожи.
Въпреки че на места романът би спечелил от още художествена редакция, като съдържание, повдигнати въпроси и документална информация той наистина събуди любопитството ми. С удоволствие ще се гмурна в продължението му, „Антихтонът на Данте“.
Препоръчваме на автора: Георги Малинов – „Орфеус слиза в ада“ (КН)