Разлика между версии на „Задочен клуб на фантаста“

От Алманах "ФантАstika"
Направо към: навигация, търсене
м (Защитаване на „Задочен клуб на фантаста“ [edit=autoconfirmed:move=autoconfirmed])
 
(Няма разлика)

Текуща версия към 23:58, 16 октомври 2009

Венециян Тодоров


ЗКФ (Задочен клуб на фантаста) обединява хора от различни градове на България, свързани от любовта си към фантастиката във всичките ù измерения. Основан е през 2001 г. по моя инициатива. Към настоящия момент в него членуват 23 души, плюс още 5-6 нередовни членове. Всички те са от различни краища на страната, естествено около 1/3 са от Варна. Но има и „чужденци“ (българи, живеещи за постоянно в САЩ, Австралия и Германия). Има и руснак. Към ЗКФ функционира и приятно активният Ученически клуб на фантаста (УКФ), включващ две дузини ученици от няколко варненски училища (те не са членове на ЗКФ).

Bib.jpg

ЗКФ е любителски клуб, който не е юридическо лице, но има вътрешен Устав, правила за работа, календар на сбирките, приблизителен план за работа и главното – цели. Изобщо, сериозна работа!

ЗКФ се събира веднъж месечно във Варна, но поради местоживеенето на членовете му, тези сбирки нямат задължителен характер. Обикновено се събираме 5-8 души. С останалите се кореспондира чрез електронна поща и телефонни връзки. За целта има определен координатор.

Характерно за сбирките е, както и за повечето познати ми клубове в страната, че са от 2 части: първа – официална, на която се върши работата, която трябва да се свърши :), и втора, която е в друга обстановка (на чаша дълго кафе, студена бира и т.н.), и на която също се върши сериозна работа. :)

Често ми задават въпроси, на които бих искал да отговоря накратко тук. Член на ЗКФ може да стане (според Устава ни) всеки любител на фантастиката, който изяви желание за това и покаже знанията си в областта. Към ЗКФ са изградени секциите: „Експерти“ (с по-специални задачки), „Лектори“ (главно за УКФ) и „Слушатели“ (гости и кандидат-членове). ЗКФ се ръководи от Съвет, чийто несменяем шеф е... моя милост (демокрация, ха!). ЗКФ се финансира (при нужда) от фирма „Венеция“, а най-забележителната точка в Устава е, че всеки член на клуба има право на една командировка до Варна годишно за сметка на клуба. Тази привилегия се ползва от членовете от страната особено през лятото. :)

ЗКФ организира малко мероприятия, най-вече с УКФ, определя символичните награди „Златната гондола“ за Бг фантастика, а основната цел, за която бе създаден, е... но не мисля, че сега и тук му е мястото да издавам толкова важна тайна. :):):)

Фензинът „Фантастика и фентъзи“ („Ф&Ф“) е лично мое дело, необвързано с клуба.


В юбилейния бр. 28 на „Ф&Ф“ написах няколко реда за моята фантастична библиотека с фантастика. Малка част от нея е в офиса, по-голяма – в апартамента на родителите ми (в 2 стаи с препълнени секции, до тавана), още повече – у дома (3 стаи, претрупани с книги, но пък подредени) и най-много – на вилата (2 етажа + маза, натъпкани с кашони, рафтове, стелажи, шкафове и сандъци – ужасът тук е най-голям!). Добре че всичко е описано в компютъра ми, та мога да кажа къде какво се намира (поне приблизително). И да следя бройката. А тя вече е 50 000 заглавия!!! Това е най-голямата библиотека за фантастика в България!

В бр. 28 описах приблизително колко книги, сборници, филми, списания и пр. имам. Сега няма да се повтарям. Ще спомена само, че това е къртовски труд, започнат несъзнателно може би още преди 35 години. Доколкото си спомням, първата НФ книга, която прочетох, беше „Калисто“. Помните ли я? Соц-фантастика, но пък ме зарази.

Днес, вече страстен колекционер, чета що-годе избирателно, но събирам всичко; ВСИЧКО, що може да се нарече фантастика. Колекцията (ако мога да нарека така това изобилие от книги) ме затрупва отвсякъде, но не се оплаквам. Оплаквам се само от липса на време. Работа, работа и пак работа, а след работа – това, което правя по библиотеката, е да вписвам в електронния каталог новопостъпилите неща. А те са бол! Тук е мястото да благодаря на някои хора (други ще пропусна несъзнателно...) – Галин Стаменов от Шумен и Германия, Венелин Стоименов от Варна и Австралия, Петър Николов от Варна и Чикаго, Ото Фрело от Рощок, Джон Пърсел от Уоруик, Наталия Романчук от Киев... БЛАГОДАРЯ ВИ, че помагате библиотека „ВТ“ да се обогатява!


По инициатива на варненския Ученически клуб на фантаста в края на юни бе проведен импровизиран конкурс за корица на Бг фантастична книга. За незапознатите: клубът, основан през 2003 г., първоначално обхваща ученици от V ЕГ, но впоследствие някои отпадат, а се включват ученици от други училища във Варна. Към края на юни 2007 г. броят на действителните членове е 16. Клубът е любителски, няма устав или управляващи органи, а се ръководи (и финансира) от Задочния клуб на фантаста. Първата инициатива на учениците бе през миналата година, когато те организираха и проведоха конкурс за фантастичен разказ, като най-добрите бяха публикувани в специално „Приложение” към „Ф&Ф“. Конкурсът за корица е второто интересно начинание на младите варненци.