Разлика между версии на „Сините тонове трябва да доминират“
Sastavitel (беседа | приноси) |
Sastavitel (беседа | приноси) |
||
Ред 3: | Ред 3: | ||
Като представител в професионално отношение на точните науки аз виждам в прогнозирането на бъдещето една рискована задача, която не прилича на свободното фантазиране с перо или четка. Но доколкото на последното съм посвещавал немалко време и тъй като съм организатор на клуба по прогностика и фантастика „Андромеда“ в нашия град е естествено да изложа някои свои идеи засягащи прогностичното в неговата дейност. | Като представител в професионално отношение на точните науки аз виждам в прогнозирането на бъдещето една рискована задача, която не прилича на свободното фантазиране с перо или четка. Но доколкото на последното съм посвещавал немалко време и тъй като съм организатор на клуба по прогностика и фантастика „Андромеда“ в нашия град е естествено да изложа някои свои идеи засягащи прогностичното в неговата дейност. | ||
− | + | ||
Като неотделима част от световната екосистема, Варненският край ще се развива успешно и процъфтява, ако се води решителна борба за опазване на околната среда, свързана с решаването на технологични, енергетични и комуникационни проблеми. Така както един жив организъм представлява образец за съвършенство с регулираната обмяна на вещества и енергия, така и нашето общество ще се развива към установяване на природоцелесъобразна хармония. | Като неотделима част от световната екосистема, Варненският край ще се развива успешно и процъфтява, ако се води решителна борба за опазване на околната среда, свързана с решаването на технологични, енергетични и комуникационни проблеми. Така както един жив организъм представлява образец за съвършенство с регулираната обмяна на вещества и енергия, така и нашето общество ще се развива към установяване на природоцелесъобразна хармония. | ||
Версия от 22:55, 5 май 2017
Стефан Лефтеров
Като представител в професионално отношение на точните науки аз виждам в прогнозирането на бъдещето една рискована задача, която не прилича на свободното фантазиране с перо или четка. Но доколкото на последното съм посвещавал немалко време и тъй като съм организатор на клуба по прогностика и фантастика „Андромеда“ в нашия град е естествено да изложа някои свои идеи засягащи прогностичното в неговата дейност.
Като неотделима част от световната екосистема, Варненският край ще се развива успешно и процъфтява, ако се води решителна борба за опазване на околната среда, свързана с решаването на технологични, енергетични и комуникационни проблеми. Така както един жив организъм представлява образец за съвършенство с регулираната обмяна на вещества и енергия, така и нашето общество ще се развива към установяване на природоцелесъобразна хармония.
Смятам, че докато XX век е характерен с изграждането на една цивилизация от технократичен тип, обусловена от привиждащата ни се доскоро неизчерпаемост на суровини и енергия, то XXI век ще изгради една цивилизация от биологичен тип характерна с умерено потребление на енергия. Защитавайки това си становище, което не смятам, че е само мое аз се позовавам на известни аналогии в човешкия прогрес. Техническият прогрес на 20-ти век беше обусловен от решителния скок във физиката в началото на века. Приоритетът на биологическите науки в края на века постепенно дава насока на едно ново развитие, което ще бъде характерно за XXI век, при това техническият прогрес ще бъде съставен елемент от това развитие свързано със създаването на безотпадни технологии, екологически чист транспорт биологически методи за очистване на жизнената среда и др.
Без да се позовавам на конкретни перспективни планове аз виждам новото във варненския край през 21-ви век по описания по-долу начин.
Ще бъде построена висяща електрическа железница с монорелсов път започваща от Провадия, която по естакада ще прекосява Девненската низина ще минава по Френгенското плато до сегашна Варна и оживените курортни центрове отивайки до Балчик. Така ще се създаде възможност всички урбанистични проекти да бъдат реализирани по хълмисти терени без да се отнема плодородна земя.
Ще бъде създаден домостроителен комбинат, където ще се произвеждат панели за използване на слънчевата енергия, коопериран с цех за слънчеви инсталации. По северните стени на сградите ще се монтират генератори за използване на енергията на вятъра. Комбинирани със слънчевите инсталации те ще удовлетворяват домакинските нужди от електроенергия, които ще намаляват с топлофицирането и газифицирането на жилищните квартали.
Тези екологично чисти източници на енергия ще бъдат допълнени с движението на вагоните от електрическата железница с платна по посока на силните вятрове на Франгенското плато, прецизно регулирани с компютър.
Част от пътническия и товарен превоз по море ще се извършва от ветроходи с автоматично управление на платната. Навътре в морето ще бъде създаден изкуствен остров за акостиране на големи кораби, разчленяващи се на отделни секции, които като воден трамвай ще се придвижват от Галата до пристанище Варна - Запад.
Очистването на въздуха над Девненската низина, ще бъде реализирано до края на 20-ти век. Това заедно с построяването в началото на 21-век на екологична мембрана от края на Варненския вълнолом до вълнолома в гр. Балчик ще решат проблемите за биологичното равновесие във водата и въздуха. Варна е град живеещ с диханието на морето. Оптимизмът на неговата синева ще прелива в картините за бъдещето ако успеем да я опазим.
Не е реално да виждаме само в синьо, но смятам, че сините тонове трябва да доминират.