Разлика между версии на „Забелязани книги“

От Алманах "ФантАstika"
Направо към: навигация, търсене
(Нова страница: '''Или: Преброяването на дивите фантасти''' ''(Статистика на книгите, „забелязани“ от списание ...)
 
Ред 25: Ред 25:
  
 
– фантастична поезия.
 
– фантастична поезия.
 
+
[[Картинка:Sabelyasani.jpg|рамка|дясно]]
 
Известен брой книги не подлежат на ясна класификация по жанр. Обикновено това са авторски сборници или антологии, които включват  
 
Известен брой книги не подлежат на ясна класификация по жанр. Обикновено това са авторски сборници или антологии, които включват  
 
произведения с голямо жанрово разнообразие.
 
произведения с голямо жанрово разнообразие.

Версия от 18:15, 2 октомври 2009

Или: Преброяването на дивите фантасти

(Статистика на книгите, „забелязани“ от списание „Локус“)

Валентин Д. Иванов

Ако поне веднъж в живота си сте се разхождали край полиците с безкрайни томове на покойния Робърт Джордан, сигурно сте си задали въпроса кога приливната вълна на фентъзито напълно ще залее книжарниците. Ако пък сте фен на Джордан, и минавате покрай рафта с книги от Питър Хамилтън, няма как да не се ужасите от нашествието на космическата опера... Има ли основание за подобни страхове? Изменя ли се в една или в друга посока „съотношението на силите“ между различните поджанрове на фантастиката? Увеличава ли се процентът на продълженията, сигнализирайки за изтощаването на оригиналните идеи в жанра? Изчезва ли, или се засилва интересът към изследване на фантастиката?

Тук ще се опитам да дам възможно най-обективните отговори на тези и други подобни въпроси. Като база за статистическо изследване съм избрал „забелязаните“ книги – това е постоянна рубрика на уеб страницата на списание Локус, която се появява два-три или дори повече пъти месечно и обикновено всеки път представя десетина нови заглавия. Тя далеч превъзхожда по брой книги подобните рубрики на други списания. Най-старите достъпни издания датират от май 1998 година. Критерият за подбор в настоящия момент е много либерален – всяка публикувана книга, копие от която е изпратено до списанието, ще бъде представена. Възможно е критерият да се е променил за период от десет години, но опитите ми да разбера нещо повече от редакцията не се увенчаха с успех.

Отвореността на списанието ме кара да мисля, че ако изключим статистиката на всички издадени книги, списъците на Локус вероятно са най-добрата база за това изследване. Нещо повече, за мен е почти сигурно, че огромната популярност на списанието има ефект върху търговската съдба на представените книги, което прави създаването на статистика на произведенията, представяни от Локус, още по-актуално. Самото представяне се състои от 5-10 реда на книга, в които обикновено се споменава жанра, евентуалната ù принадлежност към поредица и дори може да има връзки към по-подробни рецензии в уеб страницата на списанието или другаде, най-често в уеб страницата на книжарница „Амазон“. За целите на изследването дефинирах осемнадесет категории. Първите дванадесет разделят научната фантастика (която включва космическата опера, алтернативната история, различните „пънкове“ и социалната фантастика), фентъзито и хоръра на самостоятелни романи, романи продължения (включително романи, чието действие се развива преди или паралелно с първата книга в поредицата, но са написани след нея), авторски сборници и антологии. Първите романи от поредици попадат в категориите на самостоятелни книги, най-малкото защото не всички авторски и издателски планове се осъществяват. Комбинираните издания с по два или повече романа от една поредица в един том са включени в категорията на романите-продължения.

Няколко специални категории бяха въведени за:

– сценарии и книги по филми, телевизионни сериали и компютърни игри,

– документални произведения, например критика, есета, дори интервюта с размер на книги (каквото има например с Гарднер Дозоа),

– нефантастични произведения, които обикновено се „забелязват“ от Локус, защото авторът им е известен фантаст,

– албуми и графични романи, както и технически или географски псевдоръководста от измислени светове, и

– фантастична поезия.

Sabelyasani.jpg

Известен брой книги не подлежат на ясна класификация по жанр. Обикновено това са авторски сборници или антологии, които включват произведения с голямо жанрово разнообразие.

Резултатите от преброяването са представени в таблицата. За сравнение съм избрал три едногодишни периода, като два от тях не започват в началата на съответните години заради липсващи представяния в страницата на Локус.

Как изглежда светът на фантастиката според Локус? Най-напред, нашествието на продълженията е забележително! Нещо повече, ако през 1998 г. е имало само два четвърти или пети тома, през 2002 г. те стават единадесет, а през 2007 г. достигат четиридесет и един – близо 20-кратно увеличение за целия период, значително по-голямо от 2,4-кратното увеличение на всички представени книги. Това говори за промяна в демографията на продълженията – дългите поредици стават по-масови срещани.

Относителните дялове на авторските сборници и антологии в научната фантастика и фентъзито намаляват, а при хоръра статистиката е прекалено малка, за да се направи сигурно заключение. Тази тенденция, заедно с перманентната криза, в която се намират списанията в жанра през последното десетилетие, означава по-малко възможности къси форми да достигнат до читателите. Вторият интересен резултат е увеличаването на процента на произведенията в жанра фентъзи, които през 2007 г. надминаха научната фантастика. Хорърът е сравнително малко, навярно защото не попада в локатора на Локус, но той също става по-популярен непропорционално бързо, наред с фантастичната поезия и документалните книги на околофантастични теми. В същото време относителният дял на нефантастичните книги намалява, и понеже те се доминират от произведения на писатели фантасти извън жанра, една възможна интерпретация е, че „фантастичното гето“ има тенденцията все повече да се затваря в себе си.

Статистиката е доминирана от американски издателства, с редки включвания на някои британски и канадски, и то предимно за автори, които вече са си извоювали популярност в Щатите, като например Ken MacLeod и Робърт Сойер. Ето непълен списък на представените издателства: Tor – 210 книги, Harper – 92, Ace – 69, Ballantine Del Rey – 67, Bantam – 64, DAW– 55, Baen – 46, Roc – 39, Gollancz (Великобритания) – 34, Avon – 30, Eos – 28, Warner – 24, Simon & Schuster – 21, St. Martin’s/Thomas Dunne Books – 20, Penguin – 16, Harcourt – 12, Juno – 11, SFBC – 11, Doubleday -10, Macmillan – 9, Orbit – 9, Knopf – 8, Tachyon – 8, Scholastic – 7, Bloomsbury – 6, Solaris – 6, Small Beer Press – 6, Putnam – 6, Pocket Books – 4, Hodder & Stoughton (Великобритания) – 3, 1st Books Library – 2. Както се вижда, представени са и малки издателства, което е радващо, защото стимулира продажбите на нетрадиционни и дори експериментални произведения, често предназначени за тесни читателски ниши.

Ще завърша с няколко уговорки. Първо, това не е статистика на издадените, а на „забелязаните“ книги. Второ, жанровата класификация в известна степен е субективна. Трето, тенденциите, за които говоря тук, поне частично могат да се обяснят с различни селективни ефекти. Например, напълно е възможно преди десет години издателствата да не са смятали за необходимо да изпращат до „Локус“ романите-продължения, но постепенно влошената пазарна атмосфера да ги е накарала да поведат по-агресивна рекламна политика. Четвърто, както вече отбелязах, статистиката е доминирана от големите американски издателства.

Не се наемам да твърдя дали забелязаните тенденции са добри или лоши – нека да отсъдят читателите, които „гласуват“ с парите си.

1-2.01.2009 – 19-20.02.2009 Сантяго – Паранал

Едновременна публикация с английската версия в сп. Strange Horizons.