Разлика между версии на „Представяне на електронно списание Starlighter“

От Алманах "ФантАstika"
Направо към: навигация, търсене
(създаване)
(Няма разлика)

Версия от 15:01, 2 февруари 2008

ФантАstika 2007 (февруари 2008 г.)

Представяне на електронно списание Starlighter

Ако ни попитате какво е “Старлайтър”, вероятно няма да получите еднозначен отговор, тъй като всеки член на екипа гледа на сайта по различен начин, но като че ли сме склонни да се обединим около формулировката “Електронно списание за фантастика, фентъзи и още нещо”. Фензин, с други думи – fan magazine – или ако предпочитате, списание от фенове за фенове. Фенщината, която ни събра (и която в моя конкретен случай може да се изрази в патологична пристрастеност), се оказа на далеч по-широка основа, отколкото в началото си мислехме или подсказваше импровизираното определение, а “и още нещо”-то зае доста голяма част от списанието. Често ни питат защо решихме да правим интернет-списание. Отговорът трудно може да се обобщи с две думи и е тясно свързан с това как започна всичко. А всичко започна с форума на ИК “Бард” през 2004 година, когато, все още в старата си форма, той бе едно от най-посещаваните места в нета за и от почитатели на фантастика и фентъзи. Място, където човек може не само да обмени мнения с хора със същите интереси, но и да си отпусне душата, че и да побеснее на воля. Оттам започна всичко. Моарейн (тя е виновна!!!) предложи да се видим и на живо. Както се оказа, чувстваме се толкова добре заедно, че в крайна сметка, почти две години след първоначалното ни запознанство, се стигна дотам, че ежеседмичните редакционни са отличен повод да се съберем и да си почешем езиците над чаша бира. За себе си мога да кажа: никога не съм предполагал, че едно познанство, тръгнало от нета, може да повлияе на живота ми в такава степен, нито че приятелите, които съм намерил там, ще играят такава роля в него. Предполагам и останалите мислят същото. Така че спокойно можем да кажем, че използваме “Старлайтър” като източник на нови познанства, средство за комуникация и обмен на идеи с хора със сходни до нашите интереси. Струва ми се, че това личи и от тематиката на статиите в списанието – фентъзи, фантастика, кино, музика, нещата от живота.

Но аз малко изпреварвам събитията. Вече си бяхме допаднали виртуално, когато така привлекателната анархия, царяща във форума на "Бард", излезе извън всякакви рамки на приличие. Мрачни същества пъплеха наоколо и нямаше въоръжени с мечове, брадви или други остри предмети модератори, които да пресичат в зародиш обидните и нецензурни думи. За да четем темите, които ни интересуват, трябваше да се ровим в около двайсетина страници флууд, докато ги открием. Тогава един член на бъдещата Старлайтърска дружинка – Раптора (и той е виновен!!!) – направи нов форум, място, където да можем да общуваме при по-нормални условия. Казваше се Старлайт. Горе-долу по това време дойде първата покана за реална среща. Всъщност активните потребители тогава не бяха повече от десетина, но пък и повече не бяха нужни, за да си направим пуцалката на пейнтбол. След нея – втора, после – трета. Накрая започнахме да се събираме постоянно... Или поне онази част от нас, които имаха тази възможност. И тогава Шанара (и тя е виновна!!!) хвърли бомбата – да сме си били направили сайт към форума. Въх! Преди да се усетим, бяхме затънали в технически подробности, маркетингови проучвания, решаване на дизайнерски, структурни и административни проблеми, и далеч не на последно място – натрупване на необходимия стартов материал. Подготовката на първи брой се проточи дълго време – доколкото си спомням, изборът на име и регистрация на домейна отнеха поне два месеца, изработката на дизайн и бистренето на секциите – още толкова. А статиите? Статиите ги писахме дълго време – кой каквото и колкото му душа иска. Първоначалното име “Старлайт” се оказа заето като име на домейн и така “Старлайт” се превърна в “Старлайтър”, а първият му брой стартира в нощта на 29 юни 2006 година. Първи брой стана красив по бебешки – малък, леко нефокусиран и будещ горд трепет у родителите си. Които тогава бяха малко, но с течение на времето при всеки следващ брой се намираше нов съмишленик, който да се включи в екипа ни. И докато се обърнем – минала една година, групичката пишещи статии – станала двойно по-голяма, а статиите, публикувани в брой - значително повече от шестнадесет, както бе в пилотния първи. Към днешна дата, ако си отворим записките отпреди толкова време – нищо не е точно такова, каквото го планирахме. Като се започне от името и се стигне до подробностите по дизайн и съдържание.

Визията за самото списание също се разшири, но и избистри в рамките на издадените единадесет броя за една година. От юли допълнихме вече съществуващите секции – Фантастика, Фентъзи, Музика, Кино, Специално и Нещата от живота, с още една – Игри. На всеки пет седмици публикуваме по 24-28 статии на най-разнообразна тематика. Всеки месец се стараем да запознаем читателите с по един автор на фантастика и фентъзи, един художник, творящ в жанра, и поне един кино-идол. Виж, в Музика профилите са доста повече, но пък и това изкуство е далеч по-старо от литературата и кинематографията. Наред с биографиите на творците ви запознаваме и с актуалното или класическото в поджанровете на фантастиката. И макар понякога да позакъсняваме с ревютата – редовно пишем, ако не за всичко ново, то поне за значимите новоиздадени книги и филми. Секцията Специално е с малко по-особен статут в списанието – там обикновено поднасяме новините за наградени произведения, за организираните събития на българския фендъм, интервютата, които сме успели да вземем... А Нещата от живота е просто отмора от ежедневието, където екипът лекува психическите си разстройства с единственото истинско лекарство – смеха.

Тук горе долу е моментът за минутка за самореклама – да кажем какво сме постигнали за това време. Регулярност в излизането имаме вече четиринадесет броя. Понякога се изненадвам какво постигнахме с гол ентусиазъм. Стремим се да бъдем максимално изчерпателни и обективни и същевременно – да предложим на читателите си собствената си гледна точка и да провокираме някаква форма на комуникация. Особено се гордеем със статиите си за художници и илюстратори на фантастични произведения. Опитваме се да насочим вниманието на читателите ни към нови, непревеждани на български произведения и непознати автори. В тази връзка се опитваме и да популяризираме сред фендъма не-англоезичните фантастика и фентъзи. Съвременните руски фантастика и фентъзи например са като необятно море, в което човек с удоволствие може да се изгуби. Стремежите ни са да поддържаме жив контакт с различните фен-общности и да стимулираме комуникацията помежду им. За нас самите няма да пиша – лесно можете да прочетете профилите, които сме избрали да представим пред света, на страниците на нашето списание. Е, ако желаете наистина да ни опознаете, е друго – става само със срещи на маса или пък чрез нашия форум. Затова вместо да говорим за себе си, решихме да ви предоставим една наша статия, публикувана в четвъртия ни брой:

Ковачът на континиуми


Екип на сп. Starlighter, 2008