Разлика между версии на „Фактастика Л-2012“

От Алманах "ФантАstika"
Направо към: навигация, търсене
(Нова страница: '''● Въпросът-отговор 42''' В книгата на незабравимия Дъглас Адамс на въпроса за смисъла на В...)
 
(Няма разлика)

Текуща версия към 18:59, 13 април 2013

● Въпросът-отговор 42


В книгата на незабравимия Дъглас Адамс на въпроса за смисъла на Вселената и човека в частност свръхмощният компютър отговаря: „42!“

„... – 42! – не издържа Гъсокряк. – И това е всичко, което можеш да кажеш след седем милиона години изчисления?

– Проверих старателно – отвърна компютърът. – Категоричен съм: това е отговорът! Откровено казано, мисля, че вие никога не сте знаели в какво се състои въпросът.“

Douglas-Adams.jpg

Авторът дълго баламосва читателите си, но в края на краищата признава, че е написал числото „ей така!“.

Честен ли е обаче Дъглас и няма ли това число дебела предистория?

В сериала „Досиетата Х“ агентът Мълдър живее в квартира с номер 42. По време на своите разследвания той попада в различни хотели, ала в повечето случаи в стая със същия номер 42! А на едно място федералният агент си признава, че е гледал филма „Деветата планета“... 42 пъти!!!

В „Приказка за тройката“ братя Стругацки описват евристичната пишеща машина на домораслия изобретател Машкин. Тя се нарича „Точен електромеханичен прибор за отговаряне на всякакви въпроси“ и е заведена като дело № 42.

Гогол в „Нос“ описва герой, който не иска да се жени, защото: „да послужа още петорка години, та да стана на нужните 42...“, а пък в „Записките на един луд“ героят му (още като нормален) споделя в дневника си: „На 42 години съм – време, когато едва започва истинската служба.“

Но нека се разровим по-надълбоко в историята.

В египетската „Книга на мъртвите“ се разказва за смъртния съд. Там умрелият човек трябва да се оправдава пред 42 бога за 42 свои смъртни гряха.

Буда отговарял на въпроси в течение на 42 години, след което напуснал тялото си и преминал в астралния свят.

На иврит популярната еврейска молитва „Ана бекоах“ се състои от седем реда с по шест думи във всеки (7 х 6 = 42), а първите букви на всяка дума образуват 42-буквеното име на Бога. Между другото на евреите им е разрешено да изучават Кабалата едва след като навършат 42 години.

В японския език комбинацията от цифрите 4 и 2 (42) звучи като „сини“, което е една от формите на глагола „умирам“.

В „Откровението на Йоан Богослов“, в глава 13 за „звяра“, е казано: „И дадени са му били уста, говорещи гордо и богохулно, и дадена му е била власт да действа четиридесет и два месеца.“

Апостол Петър е станал първият римски папа през 42 година от н.е., с което основава католицизма.

Ама че странно число е това 42, а?