Български фантастични книги 2008

От Алманах "ФантАstika"
Направо към: навигация, търсене

Дилян Благов, Атанас П. Славов


1. Български фантастични ВАЯНИЯ 2007. Годишник за фантастично изкуство – алманах. – ЕГИ, 2008. 320 с.

В изданието за 2007 г. на ежегодния алманах от български художествени и публицистични текстове можете да намерите цветна кола, посветена на един български художник, заедно с изключителна подборка от текстове на вече утвърдени, по-нови и съвсем нови имена. Препоръчваме алманаха на читатели, които все още не са се запознали с магията на българската фантастика. Художествените текстове са дело на Георги Малинов, Красимира Стоева, Емануел Икономов, Васил Велчев, Йоан Владимир, Александър Карапанчев, Андрея Илиев, Любомир Николов – Нарви, Никола Кесаровски, Андон Стайков, Велко Милоев, Валентин Д. Иванов, Елена Георгиева, Атанас П. Стоянов, Любен Дилов, Николай Теллалов. В цветната кола са представени репродукции на Димитър Янков (художник на броя), Ивайло Петров – Ив, Димитър Стоянов – Димо и Калин Николов.


2. Български фантастични ВАЯНИЯ 2008. Годишник за фантастично изкуство – алманах. – ЕГИ, 2008. 320 с.

Високата летва, поставена от предишните издания на годишника, се поддържа и в най-новия му брой. Автори на художествените произведения са: проза – Адриан Лазаровски, Георги Величков, Георги Малинов, Григор Гачев, Емануел Икономов, Ивайло П. Иванов, Кънчо Кожухаров, Мариян Петров, Мартин Петков, Николай Теллалов, Нина Ненова, Сабина Маринова, Ценка Бакърджиева; поезия – Александър Карапанчев, Анибал Радичев. С публицистика присъстват и: Андрея Илиев, Валентин Д. Иванов, Любомир Николов – Нарви. В цветната кола този път са поместени репродукции на Стефан Лефтеров (художник на броя, представен и с графики), Чавдар Манолов, Кирил Стоянов и Калин Николов.


3. Буковски, Христо – Обсебени. – Атон, 2008. 246 с.

Книга за тайните на Отвъдното, която известна журналистка пише под „диктовката“ на покойния си мъж, я среща с неин млад почитател от гилдията. Обсебена от тревогата да разбере откъде „идва“ този текст и какво става със самата нея, героинята нехайно въвлича в скандал единствения посветен в занятията ù човек.


4. Вълчанова, Ина – Потъването на Созопол. – Сиела, 2008. 148 с.

В тази книга има: „...практикуване на черна магия, която се оказва бяла или обратното, дървена къща в Стария град, в която някой е умрял, народен художник и поп с бяло расо, както и подробни инструкции как да разпознаем истинското „Пъци“. Има североизточен вятър, който всъщност не духа, сенки на приятели и сенки на техните истории. И сянка на митология, която е все още жива и преди да бъде напълно забравена, може би крие ужасна мощ, направо способна да предизвика Края на света.“


5. Дилом, Верени (Райчо Гънчев) – Багатур – Мечът на сътворението, част I + DVD. Историческа фентъзи трилогия от сагата „Пътят на меча“. – Багатур, 2008. 376 с.

Трилогията „Пътят на меча“ вероятно ще е изцяло посветена на древнобългарското героично минало. В тази първа част действието се развива от Алтай през Урал и Кавказ до Балканите, за да се разкрие силата на древния български меч Багатур и свързания с него завет от нашите прадеди. С автора Райчо Гънчев може да сте се срещали на една от ежегодните Таласъмии, провеждани в Стара Загора – освен всичко друго той е ръководител на школата за оцеляване „БагаТур“ и групата за усвояване на древни български бойни техники.


6. Джендов, Георги С. – Астероиди на смъртта. – Калиопа, 2008. 208 с.

В тази книга има нелегални медицински експерименти на астероид, кърваво потушени бунтове, политически афери... По думите на автора, „това е един писан преди повече от двадесет години фантастичен трилър, който поради политическите вметки тогава не видя бял свят, но остава актуален дори и в наши дни“.


7. Драганов, Александър – Хрониките на Ралмия + DVD Ромасанта: Ловът на върколака. – Фентъзи фактор, 2008. 256 с.

Идеята на автора е да благодари на всички свои любими автори и герои, като насели с тях една нова вселена, създадена „на чисто“ от самия него. Издадената книга е първа част от замислената като поредица фентъзи хроника на света на Ралмия. Романът беше номиниран за най-добър дебют на Еврокон 2008.


8. Енчев, Никола – Към бъдещето, към бъдещето. Разкази. – Хермес, 2008. 128 с.

Дебютна книга с 10 разказа. Енчев е лауреат в категория проза във втория Национален конкурс „Хермес“ за автори до 25 години. Все още нямаме лични впечатления от книгата му. За самия автор научаваме от интернет, че е „зaклeт киномaн и cмятa, чe филмитe до голямa cтeпeн ca формирaли обрaзния cтил нa повecтвовaниeто му“.


9. Илиев, Андрея – Реваншът на Тангра. – Аргус, 2008. 288 с. (Поред. „Нова българска фантастика“, № 44).

В този роман, тясно свързан с българската история и митология и вдъхновен от средновековните текстове „Сказание за дъщерята на хана“ и „Джагфар тарихи“, Андрея Илиев е заплел минало, настояще и бъдеще в главозамайващ сюжет, трудно поддаващ се на преразказ. Картините се сменят толкова бързо, че читателят се чувства като в центъра на бързо въртящ се калейдоскоп от герои, събития и конфликти. Или може би по-правилно е да кажем спирала, която постепенно и неусетно ще ви изведе до справедливия край на историята. Позволяваме си да изкажем мнението, че книгата е задължително четиво не само за любителите на фантастиката, но и за онези, които имат амбициите да научат писателския занаят.


10. Калоянов, Анчо – Див огън. – Фабер, 2008. 304 с. ІІ изд. (І-то изд. е от 1997 г.)

Цитираме думите на Иван Станков: „Романът „Див огън“ заварва света в кризисен момент на метафизичен отпор – срещу свръхреалността на приключилата Европейска война, срещу последвалите болестни епидемии и всеобща екзистенциална неадекватност. Срещу битийния срив, срещу Голямата Боля, срещу тоталната деструкция на живота и на света Селото се изправя със запалването на див огън. Завъртат се необяснимите трансмисии на старата българска магика в съчетание със строгата църковност, с неканоничния профетизъм и със слабосилния институционализъм на падналата държава, със силиците и на българската интелигенция – един копнежен устрем да се възвърне порядъкът и сред погребалната миризма на тамяна да се възнесе отново плачът на новородените.“


11. Кушев, Юлиан – Навън. – Х-КОМ, 2008. 188 с.

Научнофантастичен роман, обилно илюстриран и притежаващ собствен сайт (http://navunn.com/), откъдето прочитаме, че това е „...история на двама приятели, които стартират житейския си път като кварталните крадци. Но! Попадат на човек, който ги измъква от тази схема и им дава в ръцете мощно оръжие – знания. Обстоятелствата така се завъртат, че двамата, заедно с приятелките си, попадат в центъра на важни събития от световен мащаб. Откриват приятели там, където не очакват – дори и сред враговете си. Разбират, че понякога приятел е не този, който ти се усмихва и говори ласкави думи, а този, който ти казва истината в очите, често подкрепена с шамар зад врата. Научават се да прощават и да воюват за най-близките си.“


12. Лижев, Тошо – Дубъл чар. – Стено, 2008. 144 с.

Автор, издавал активно преди 10 ноември. Това е първата му книга след двадесетгодишна пауза. Засега нямаме информация от първа ръка за съдържанието ù.


13. Матеев, Йордан – Война на видовете. – Ъндърграунд, 2008. 120 с.

Кръвожадни извънземни затриват цяло родопско село и се изплъзват на преследващия ги тандем от ловци на подобни вредители. После се вселяват в телата на политически опоненти в близкия окръжен град. Наближават избори и е време кървавата баня да започне... Вероятно най-отчаяните привърженици на хоръра биха оценили тази книга, на останалите не я препоръчваме.


14. Милоев, Велко, Дилян Благов, Александър Карапанчев – съставители. – Спомен за света на Агоп Мелконян. – Ерато-Арт, 2008. 294 с.

„Щом всеки от нас е неповторима личност, щом всеки от нас е и иска да бъде неприкосновено аз, значи трябва да се примири с неутешителната участ на самотник“, четем в завещаните от Агоп Мелконян страници в „Спомен за света на Агоп Мелконян“. Съставителите наричат книгата „Био-библиография“. Но са подценили жанра. Тя съдържа библиографски опис на Мелконяновото творчество, спомени за него, отзиви, негови авторски творби и преводи, фотографии, интервюта. Мелконян сам по себе си е необхватен жанрово. Съставителите са се опитали да подредят „био-библиографията“ по жанрове: белетристика, поезия, поетични преводи, научна журналистика, изследвания и интерпретации на арменската култура, драматургия, публицистика, издателска дейност. Мелконян беше всичко това. Но и не само това, което се подразбира от отношението на участниците в книгата, а те са над 20. Респектира премереният и искрен жест на тези хора към паметта на без време напусналия света на самотниците творец.

(Петко Тодоров, в. „Стандарт“)


15. Минков, Светослав – Дамата с рентгеновите очи. Разкази и кратки биографични бележки. – Дамян Яков, 2008. 312 с.

Най-ценното в това ново издание на класика Светослав Минков са приложените рисунки и факсимилета, както и вплетените между разказите биографични бележки. За библиографи и ценители.


16. Николов, Момчил – Кръглата риба. – Жанет 45, 2008. 456 с.

Тук отново цитираме чуждо резюме: „Един роман за Края. За края на това, което от благоприличие наричаме консуматорска цивилизация. За личния край и за края на света, който познаваме. За Апокалипсиса, чийто вестител е Кръглата риба – митично чудовище, възкръснало от Дните на Сътворението за Последните дни. Край, предречен от древни еврейски и християнски книги, от пророци и гадатели. И не само от тях.“


17. Нови звезди – сборник разкази. – Квазар, 2008. 256 с. (Библ. „Българска фантастика ХХІ“, № 16).

Малко позакъснял сборник с 10 разказа от първите два конкурса на издателство „Квазар“. Включени са наградените и подборка от останалите разкази. Предвид разнообразието на тематики и стилове, читателят лесно би могъл да открие произведения, които ще му допаднат. Представените автори са Ивайло П. Иванов, Йоан Владимир, Кирил Добрев, Ивайло Г. Иванов, Мирослав Пенков, Владимир Полеганов, Николай Теллалов, Елена Павлова, Боян Калинов (някои от тях – с псевдоними).


БГ книги 2008 - По-нататък