Пчелен мед 79781
Пчелният мед е хранителен вискозен, течен или кристализирал продукт, произвеждан от медоносни пчели от нектара на цветовете или секрециите от или върху живите части на растенията, които пчелите събират, трансформират, комбинират с конкретни вещества, които те отделят, складират и оставят да узреят във восъчни пити.
Бял мед
Гъстият, кремообразен бял мед е непознат за много хора, които го свързват с яркожълт или златистокафяв цвят. Но само заради необичайния му оттенък не е нужно да се съмняваме в качеството и естествеността му. Медът представлява нектар от едноцветни растения, който е събран от пчелите, бичуван или естествено изсушен. Думата монофлорен означава, че прашецът е събран от един-единствен растителен вид (например липа или малина).
Как се прави бял мед
За да се получи бял мед, пчелите трябва да събират нектар от определени видове медоносни растения. Такъв процес е труден за организиране - кошерите се транспортират до районите на цъфтеж на съответните видове. Поради това цената на едноцветен продукт обикновено е по-висока от тази на многоцветен продукт.
Събраният нектар може да избелее и да се сгъсти сам, но често желаната консистенция се получава чрез разбиване. При този процес медената маса се обогатява с кислород, става въздушна и вискозна и придобива характерен бял цвят. Резултатът е сметанов мед - здравословен натурален десерт, който лесно се маже върху хляб. Той обаче е полезен само ако не се нагрява, тъй като при температура над 42С губи лечебните си свойства.
Друг начин за получаване на бял мед е пчелите да го подхранват със захарен сироп. Когато медът кристализира, той става забележимо по-светъл, но твърде сладък и с по-високо съдържание на захар. Такъв продукт е по-малко полезен за здравето и вече не е първокласен продукт.
Автентичният бял мед, който има естествен цвят и консистенция, се произвежда от следните растения:
бяла сладка детелина;
липа;
малини;
акация;
памук;
люцерна;
бяла детелина и др.
Най-полезните видове бял мед
Тъй като този продукт е монофилен, в него са особено изразени всички присъщи на медоносните растения полезни качества. Ако говорим за общите свойства за всички разновидности на белия мед, те биха били следните:
активиране на имунната система, защитните сили на организма;
бактерицидни и противовъзпалителни свойства;
способност мед от магарешки бодил за деца за регенериране и подхранване на кожата и косата;
лек успокояващ и релаксиращ ефект.
Освен това всеки сорт монофлора има и свои специфични качества, които му се предават от растението.