Пламен Семков

От Алманах "ФантАstika"
Направо към: навигация, търсене
Графика: Пламен Семков

График на броя: Пламен Семков

Роден на 18.02.1958 г. в гр. София.

През 1981 г. завършва ВНВСУ „Ген. Благой Иванов“ като инженер.

През 1989-a завършва курс за преквалификация към ТСО „Българска кинематография“ във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ като художник-аниматор.

Работи в областта на графиката, карикатурата, илюстрацията, плаката, комикса. Като художник-аниматор участва в създаването на анимационни сериали и пълнометражни анимационни филми у нас и в чужбина.




Запознах се с творчеството на Пламен Семков по един случаен начин. Нашият Интегрален клуб по фантастика, прогностика и евристика „Иван Ефремов“, настанен в Градски младежки дом – София, вече беше организирал първата си изложба с фантастично изобразително изкуство в галерията на ГМД и там Семков липсваше, защото никой от нас не предполагаше за него. Тогава един млад организатор (на щат в комсомола!) уреди в коридорите на ГМД изложба на негов приятел – неизвестен нам график. Когато отидох да я разгледам, бях поразен както от смелите социални алегории и фантастични гротески, така и от уникалната техника на автора. Той създаваше графиките си от милиони точици, нанесени с рапидограф, като образът се получаваше от сгъстяването и разреждането на точките. Разбира се, знаех за стила „поантилизъм“, и го свързвах предимно с живописци като Сюра. Но там се твърди, че тази техника е преди всичко вид смесване на цветовете, как стои работата с графиците?

И днес не знам дали някой друг график работи по този начин, но картините на Пламен ми харесаха изключително много още тогава. После дойде промяната през 89-а и загубих дирите на Пламен Семков. Дочувах по нещичко за него от работата му като аниматор в Унгария и други страни, но щом се завърна в България, веднага се свързах с него. Оказа се, че изумителните му графични фантазии така и са останали в областта на личното творчество „за себе си“, а си изкарва хляба, като рисува съвсем други неща.

С това представяне (за пръв път пред нашата публика) като график на броя изпълнявам стара мечта – да споделя с любителите на фантастиката изумителния свят на Пламен. Макар Семков да е по-близо до сюрреализма, вярвам, че именно фантасти могат да го оценят по достойнство.

Атанас П. Славов