Aniventure 2009 и отвъд

От Алманах "ФантАstika"
Направо към: навигация, търсене

Анелия Иванова – Suffer


Що е то „Анивенчър“ – малко история

Идеята за голямо събиране на фенове на аниме и манга от цялата страна е актуална още от създаването на първите чат канали, форуми и онлайн клубове в България. Едва през 2006-а обаче за пръв път се провежда събитие, което успява да събере в продължение на два дена хора от цялата страна и да им предложи разнообразна програма от събития, в които могат да бъдат както наблюдатели, така и участници. Това е Анивенчър 2006. Успехът на този „хепънинг“ води до неговото продължение през следващата година, с все по-нарастващ интерес. Организаторите от клуб „Фуметсу“ обаче са поставени пред проблема с намирането на достатъчно голяма хижа или хотел (събитията се провеждат в хижа „Звездица“, Витоша, и с. Рибарица, където гостите на фестивала наброяват около 150-200 души). Все по-голяма става и необходимостта от официална организация, която да стои зад събитието и да го представя пред потенциални спонсори и участници.

През 2008-а група млади ентусиасти, сред които и моя милост, учреди първия официален клуб за аниме и манга в България: НАКАМА. Именно той се зае с организацията на Анивенчър, но не като обикновена среща на манга феновете от страната, а като отворен фестивал, по модел на западните конвенти. Това направи събитието достъпно за по-широк кръг от хора и всеки желаещ можеше да го посети в рамките на двата дни на провеждането му, без да се налага предварително записване. Първият конвент по този образец беше Анивенчър 2008, който се проведе в залите на Съюза на архитектите в България, като събра под покрива си над 700 посетители, желаещи да се докоснат до света на анимето, мангата, японската култура, да видят произведения на млади таланти или да вземат участие в игрите и работилниците. Откриването се проведе при препълнени зали, а специален гост беше Юки Такахаши, културен аташе на Япония в България. След огромния успех на Анивенчър 2008, екипът на клуб НАКАМА взе решение да запази формата на провеждане на събитието, като всяка следваща година само го прави все по-голямо и интересно!


Анивенчър 2009

Ума.jpg

Още от първия фестивал през 2006-а Анивенчър се превърна в поле за изява на феновете, творящи в области, свързани с анимето, мангата и японската култура – независимо дали това са автори на комикси, спортисти (главно занимаващи се с бойни изкуства), AMV (Anime Music Video) мейкъри, които показват своите монтажи на музика и кадри от филми, косплеъри, представящи уникалните си костюми на популярни герои, запалени геймъри, сръчни рисувачи върху текстил. Фестивалът е и място, където почитателите на тези жанрове могат непосредствено да се насладят на това, което се представя, или да побъбрят с авторите.

На Анивенчър 2009 присъстваха над 1000 души, които се насладиха на програмата, разпръсната равномерно из трите зали на хотел „Родина“ в София. Някои от събитията от предходните години останаха и в програмата за 2009-а, други бяха изцяло променени.

В рамките на фестивала бяха включени:

Изложба на картини в аниме/манга стил. Откри се в първия ден на фестивала и беше отворена за посетители до финала му. Както и други събития, изложбата е подчинена на мотото на фестивала, което миналата година беше „Приятелството между Япония и България“. По желание на авторите рисунките от изложбата и конкурса бяха продадени на търг с благотворителна цел – за децата от детски селища SOS, като успяхме да съберем около 400 лв.

„Алея на художниците” беше едно от новите събития. В рамките на Алеята, предварително записалите се участници разполагаха с щанд, на който показаха и продаваха рисунки, плакати и комикси, правени от тях. Бъбрихме, обменяхме опит, а някои от авторите си спечелиха нови фенове и дори поръчки.

Конкурс за художници – проведе се в първия ден, като желаещите да участват се записваха на място. Тази година участващите бяха прекалено много и местата стигнаха само (!) за 40 души, но поне за всички имаше материали за рисуване, осигурени ни от Faber-Castel. Художниците рисуваха по зададената на място тема „Подай ръка“ и за ограниченото време от час и половина показаха наистина забележителни резултати. Журито определи трима победители, които отнесоха подобаващи награди (чудесни комплекти за рисуване на манга), а рисунките бяха изложени на втория ден, за да могат всички гости да им се насладят.

Лекции-презентации – провеждаха се и през двата дни, по предварително обявена програма. За част от тях бяха поканени гост-лектори, а останалите бяха изнесени от членове на клуб НАКАМА. Първата лекция беше изнесена от моя милост и беше на тема CLAMP no kiseki (или „Вълшебният свят на студио КЛАМП“), а по-късно бяха лекциите „Създаването на една манга“, „Японският шах Шоги“, „Явлението Salary Men“, „Аниме индустрията и клишетата в нея“, „Как се прави добър косплей“ (в която впоследствие разбрах, че съм била дадена за пример за добър косплей с миналогодишното си представяне) и демонстрация по айкидо.

Уъркшоп, или „работилнички“ – провеждат се по следния начин: кратка встъпителна лекция, целяща да запознае участниците с основна история на темата, както и с начина на протичане на уъркшопа, особеностите на материалите и техниката, които ще се използват. След това участниците сами опитват да приложат новите знания, като координаторът на уъркшопа ги насочва или поправя, ако е необходимо. В рамките на Анивенчър 2009 се проведоха три типа уъркшоп – оригами, рисуване на манга и традиционната японска игра Го.

Гейм турнир – предварително записали се участници се състезаваха в уменията си на Street Fighter 4, Blaz Blue и нещо с футбол, дето така и не разбрах какво беше, а победителите се сдобиха със слава, одобрителни възгласи от многобройната тълпа, както и, естествено, много награди. След самия конкурс имаше представяне на новите игри, издадени официално в България, и шоу мачове, в които всеки можеше да вземе участие (ако успее да се добере до някоя конзола).

AMV (Anime Music Video) конкурс – в него се състезаваха творби в областта на видео монтажа. Авторите използват кадри от анимации и видео игри, за да създадат клипове по предварително зададена тематика в няколко категории – екшън, комедия, драма, трейлър.

Cosplay конкурс и шоу – вечната кулминация на Анивенчър. Участниците в този конкурс се обличат като своите любими герои от популярни анимационни сериали, комикси или игри. Те се състезаваха за награди за най-сполучлив костюм и представиха кратка шоу програма. Освен по време на конкурса, уникални костюми от минали години се забелязваха през цялото време на фестивала.

Maid Café/Host club – ново и много приятно събитие в програмата на Анивенчър. Уютно местенце, където най-популярните и любими типове герои поднасяха чай и сладкиши и бъбреха с „клиентите“ си, или пък просто бяха мълчаливи или сладки. Който успя да посети тричасовата атракция, получи усмивка от бос на якудза или от ориенталски принц, а пък ако е имал късмет, и от някое малко лоли. Някои от мейдките бяха толкова сладки, че за да се насладиш на компанията им, се чакаше на опашка. А много от момичетата, посетили най-красивия хост в Хост клуба (висок и величествен вампир), оставиха при него сърцата си (не буквално, де).

Щандове – В рамките на Анивенчър 2009, клуб НАКАМА предостави част от залите за излагане на щандове. Това бяха места, на които спонсорите и партньорите на фестивала представиха продукцията си, а различните регионални клубове и организации, свързани с тематиката на събитието – дейността си.

Какво предстои?

Разбира се, и тази година няма да оставим феновете си без най-важното събитие за лятото. Тъй като Анивенчър 2010 е специален за нас, защото е пети по ред – юбилеен, ние от клуб НАКАМА ще се опитаме да го направим наистина незабравим. Естествено, важна роля в замисъла ще играе точно този мотив – откъде сме тръгнали и какво ни доведе дотук. Обещаваме тази година на Анивенчър (4 и 5 септември, мястото още се уточнява) да има още повече събития, а гостите да си тръгват със затоплени сърца, които да се разтуптяват при мисълта за догодина! Следете www.nakama-bg.com и www.aniventure.net