Dracaena 58708
Драцената (Dracaena) е род растения, които се срещат в диво състояние само в екваториалните гори. В България се отглежда като стайно цвете. Листата ѝ са продълговати и са закачени на дълго голо стъбло. Те могат да бъдат шарени и чисто зелени. На височина достига до 5 m.
Най-широко разпространено е в Африка, някои видове се срещат в Южна Азия, а още един вид расте в тропическата част на Централна Америка.
И именно в Централна Америка съществува древна легенда на ацтеките за млад воин, който се влюбил във вожд на дъждовете. При това страховитият баща на воина казал на молбата на красивото момиче да даде дъщеря си за жена: вземи една пръчка, забий я в почвата, полей я и не по-късно от 5 дни по нея трябва да израснат листа. И станало чудо, точно на петия ден на пръчката се появили листа и тя се превърнала в красиво дърво - драцена. В резултат на това воинът се оженил за дъщерята на вожда, а драцената била популярна като "дървото на щастието".
Цъфтеж
Цветове на драцена
В естествени условия драцената цъфти веднъж на няколко години, а в изкуствен микроклимат на градски апартамент - още по-често. Като се има предвид разнообразието от видове, цветовете се различават по цвят: малките белезникави ардизия цветове с розов или кремав оттенък са разположени в панически, рехави съцветия.
Те се отварят през нощта и изпълват помещението с аромат, като ароматната драцена е особено благоуханна. Ако условията са благоприятни, плодовете, наречени ягодки, се завръзват.
Температурен диапазон
Растение от южните географски ширини, домашната драцена не обича ниските температури. Най-добре е да се поддържа температура от поне +18 °C. Някои видове от това растение произхождат от региони с континентален климат, където температурните колебания са значителни. Например ароматната драцена презимува при температура от +12 °C.
През зимата поливането на драцената трябва да се ограничи!
През лятото изнасяйте растението на чист въздух, за да повишите имунитета му (закаляване).