Моделът на света според космистите: Иван Ефремов, Петър Димков и Николай Рьорих

От Алманах "ФантАstika"
Направо към: навигация, търсене

Моделът на света според космистите: Иван Ефремов, Петър Димков и Николай Рьорих

Тодор Ялъмов


Efremov+.jpg

Светът днес е в състояние на динамични промени, част от които се изразяват в поредица глобални кризи – финансови, екологични, социални, технологични, демографски и много други. Водещи политици и специалисти се събират и търсят изход основно от икономическата криза на световния капитализъм. Но една от най-сериозните кризи е футуро кризата, липсата на ясен поглед накъде вървим и какво ни очаква в близкото и по-далечно бъдеще. Постиндустриалното общество изпитва остра криза за модели на развитие, модели и идеи за бъдещите състояния на света. Сегашният еднополюсен модел на света става все по-дисхармоничен и опасен. Природните и космическите закони не допускат продължително време да има дисбаланс в системата, включват се механизмите на хармонизиране и везните започват да се изравняват. Системата или се уравновесява, или се саморазрушава и дава път на други по-хармонични.

Космическата ера на Земята започна през 1957 г., когато сигналите на първия спътник възвестиха това ново начало, а полетът на Гагарин през 1961 г. превърна земното човечество в „космическо“.

През тази година ще отбележим 135-а годишнина от рождението на Николай Рьорих, през миналата отбелязахме 100-годишнината на учения и писател Иван Ефремов, които мечтаеха за „звездно, космическо човечество“. Затова те и много други мислители, разработващи идеите за космическата еволюция, се наричат „космисти“.

Днес космонавтиката и науките за космоса, Земята и най-вече за човека са в дълбока криза и се нуждаят от нова парадигма и свежи идеи. В началото на 2007 г. водещите научни списания публикуваха изводите на учените, че 83 процента от материята във Вселената е „тъмна“, невидима, т.е. неизследвана и недостъпна за днешната апаратура. Не случайно Йежи Лец изрича афоризма „Нашето незнание достигна до най-далечните точки на Вселената“.

Изключителната динамика на променящия се пред очите ни свят налага ускорено разработване на научните идеи на новата парадигма и използване на богатото духовно наследство на Учителите на човечеството и на „космистите“, между които безусловно са Иван Ефремов, Николай Рьорих и Петър Димков.



Воини на Светлината

Dimkov+.jpg

Интересът към творчеството и идеите на Рьорих, Димков, Ефремов и други космисти постоянно расте не само във връзка с кръгли дати, а основно поради изключително острия дефицит на социално актуални идеи в днешния противоречив свят. Какво предлагат и правят Ефремов, Рьорих и Димков, защо те, които са живели през 20 век, са интересни и необходими на хората на 21 век?

На този въпрос едновременно е лесно, но и трудно да се отговори, защото те ни оставят огромно многотомно наследство, с идеи и проекти, част от които са реализирани, но по-голямата част е предназначена за бъдещето.

Основното и общото в идеите и проектите на Ефремов, Рьорих и Димков е разбиране на движещата сила на космическите закони; комплексният, мултидисциплинарен подход към проблемите; залагане основно на развитие на Културата (според Рьорих „ур“ е светлина, т.е. култура е култ на светлината); изключително внимание към духовното здраве, както на отделния човек, така и на нацията и на цялата планета. Те разработват в книгите си и предлагат мащабни проекти, както национални, така и наднационални, глобални по въздействие и едновременно максимално ефективни.

В тези разработки особено ярко се проявява енциклопедичността на знанията на Ефремов, Рьорих и Димков, монолитността на мисленето, универсалноста на представите за макро- и микросвета, за законите на Космоса, прилагани на Земята.

Семейство Рьорих трябва да се разглежда като една споена духовна дружина, в която всеки разгръща уникалните си таланти.

Николай Рьорих – академик, един от плеядата на големите руски и световни таланти на 20 век, мислител, учен-енциклопедист, археолог, пътешественик, писател, поет, обществен деец, изтъкнат художник, Вестоносец на Шамбала, възпял КРАСОТАТА в най-съкровеното ù звучене. Създал над 7 хиляди картини, които са езотерични писмена; за тях Ванга казва, че са пророчества, чакащи своята разшифровка от учените на многобройни области на знанието. През 20-те години на 20 век Рьорих организира уникалната 5-годишна Трансхималайска експедиция, част от която съвпада с изследванията на Ефремов. На базата на събраните материали основава Хималайския институт за научни изследвания – „Урусвати“.

Николай Рьорих е първият човек в историята на човечеството, чийто личен мироглед е заложен в основата на международен закон за съхраняване на Културата, известен като Пакта на Мира (Пакта „Рьорих“) – Червеният кръст на Културата (1935 – приет от Лигата на нациите, 1954 – приет от ООН). Н. Рьорих е създател на редица културни организации със световно значение: Музей „Рьорих“ в Ню Йорк, Музей на новите изкуства, Международен център на изкуствата „Корона Мунди“, Институт на обединените изкуства, Обществото на женското единение и др. За художника-учен Н. Рьорих в България са писали статии и книги известни личности като: Николай Райнов, Борис Георгиев, Богомил Райнов, Людмила Живкова, Антон Дончев и др. В България 1978 година е обявена и чествана като „Година на Рьорих“.

Елена Рьорих – създателката на философско-етичното учение „Агни Йога“, вдъхновителка и съавтор на картините на Николай Рьорих, вече е призната от руската наука за изключителен философ, мислител и специалист по религиите.

Юрий Рьорих, по-големият син, е директор и основател на Института „Урусвати“, полиглот, владеещ над 30 езика, притежавал е рядко срещан комплекс от знания, позволяващ да чете и превежда на европейските езици най-древните писмени източници и да записва по време на многобройните експедиции из Азия местния фолклор – песни, разкази, дори цели епични поеми. Никой в Европа не е познавал толкова точно бита и обичаите на тибетските и монголските племена. Неговите научни трудове за Централна Азия и речници трайно влязоха в съкровищницата на световната култура.

Светослав Рьорих – художник и специалист по тибетската фармакопея, голям приятел на България, вдъхновител на програмата на Л. Живкова Асамблея „Знаме на мира“ преминала под космическия девиз „Единство, Творчество, Красота“; подарил стотици картини на баща си на България.

Всичките произведения на Иван Ефремов са брънки от една верига, определяща стремлението на писателя да вижда в „реката на времето“ единен, диалектично развиващ се исторически процес – от зараждането на живота и разума до най-високите върхове на човешката мисъл и знания по пътя на Космическата еволюция. Мащабните произведения на Ефремов заемат важно място във световната литература.

Петър Димков – Лечителят: обобщил вековния народен опит за запазване на физическото и духовното здраве, излекувал безплатно десетки хиляди тежко болни хора; Родолюбецът: спасил къщата на Васил Левски и Аспаруховия вал, построил Парк-мавзолея „Владислав Варненчик“, ефективен ученик на Учителя – Беинса Дуно, изключителен познавач и пропагандатор на духовното наследство на България. Заедно с изтъкнати български интелектуалци като Николай Райнов, Владимир Димитров – Майстора, Васил Стоилов участва в многостранната дейност на БАР (Българска асоциация на Рьорих) през 30-те години. В писмото-поздрав до БАР на 22 септември 1930 г. Н. Рьорих им пише: „... Именно така ние трябва да постъпваме, служейки на Великата Светлина. Целият свят се е разделил сега на разрушители и съзидатели. Но всеки, който разбира високото значение на културата, ще бъде, разбира се, сред строителите, сред напрягащите енергията си, за да защитят света от злобните усилия на тъмнината“.

Космическите строители

Rerih+.jpg

Огромните практически строителни действия на Рьорих, Ефремов и Димков за реализиране на техния модел за развитие на Културата и на света са основани на дълбокото разбиране и ръководене от Космическите закони на еволюцията.

а) Един от основните космически закони е колективният (общинен) принцип на действие и високата морална отговорност за всяко действие.

Затова проектите на Ефремов, Рьорих и Димков са широко огласени чрез творчеството им, привличали са вниманието на международни авторитети и съмишленици и някои от тях са успешно реализирани.

Затова те са в редиците на световните лидери на прогреса – „космистите“, и контактуват или обменят идеи с подобни на тях – Л. Толстой, Махатма Ганди, Д. Неру, Р. Тагор, А. Айнщайн, В. Вернадски, Х. Уелс, Учителя – Беинса Дуно, Ванга и много други прогресивни дейци и Учители.

б) Друг основен космически закон, който разбират и спазват „космистите“, е космическо-историческият принцип – всичко в нашия свят е подчинено на космическата еволюция, то е част от нея и нейните причинно-следствени връзки.

Творчеството на Иван Ефремов обхваща над 6000 години от човешката история и хвърля светлина над бъдещите епохи.

Николай Рьорих търси корените на човешката култура, обикаля и изследва културите на Русия и Европа, Америка и Азия. Тъй като корените на българската история са свързани и с Азия, то Рьорих се докосва и до нея (описва „българските ботуши“ и наши древни обичаи и знания).

Елена Рьорих е в преписка с президента Франклин Рузвелт и го съветва по международни въпроси; семейство Рьорих е в преписка с над 1000 кореспондента по целия свят, затова пищещата машина денонощно трака. Днес са издадени шест тома от това богатство на писма, в които основно се разисква Новата космическа епоха, която идва.

Димков също не се разделя с пишещата машина, всяка свободна от прегледи минута той пише писма или тъй популярните му трудове. Историята не само минава като червена нишка през живота му, но той е активен неин участник – строи и опазва паметници с национално и международно значение, изследва и изучава богомилското движение и българската и световната духовна история.

От еднополюсен към многополюсен свят

Днешният еднополюсен модел на света все по-бързо и ясно се превръща в пречка за развитие на космическата система – планетата Земя. Неслучайно телата се стремят към кръглата идеална форма, която уравновесява противоречията и осигурява хармония на системата. Кой днес би уравновесил еднополюсният американски модел, насочен основно към неограничено развитие на потреблението, решаващ проблемите с груба сила, обричащ планетата на самоизяждане и разрушение? Световната икономическа криза еднозначно показва, че е необходим нов модел за развитието на човечеството.

Ефремов, Рьорих и Димков днес биха казали: „Да, има такъв модел, който осигурява здраве на планетата!“

Една все по-успешно развиваща се държава в глобалния свят, мащабните социални експерименти на която с интерес наблюдават мнозина – това е Индия. Толкова е по-интересно, че интересът на Рьорих, Димков и Ефремов към тази екзотична държава е свързан с нейната древна култура и особено с дълбокото познаване на човека и неговите потенциални възможности. Трябва да притежаваш тяхната огромната ерудиция, за да можеш в средата на 20 век да видиш в тази слабо развита тогава държава – бъдещия световен гигант, лидера, в който бързо се превръща днес милиардна Индия.

Те успяват да видят през годините и разстоянията главните механизми, осъзнават значението на древната култура, които ще осигурят в бъдеще на Индия едно от водещите места в световната икономика и култура. Днес Индия е най-голямата демокрация на света (над 1 милиард население), една от най-бързо развиващите се (с около 9-10 процента годишен ръст) и с огромни инвестиции в образованието. Не само древна култура, но и изградени нравствени ценности, стъпили на религии със световно значение, като будизъм, индуизъм, джайнизъм и други, с изключителна грижа на всички към опазване на духовното здраве на нацията.

Днес Индия дава пример как, залагайки на основния капитал на всяка държава – човешкия, отваря по 10 000 училища всяка година, дава безплатно образование, включително и висшето, създава специалисти в съвременните научни направления и особено в информационните и хуманитарните технологии, на практика реализира мащабен социален проект, така пророчески наречен от Ефремов „Академия на Скръбта и Радостта“.

Днес едномилиардна Индия, залагайки на своите древни традиции, културни и нравствени ценности и съвременни високохуманни информационни технологии, провежда курс на пробив в бъдещето, реализира един от главните полюси на глобалния свят и дава пример и надежда на много държави по света.

В строителството на Многополюсния свят участват много държави и култури – огромният Китай, Русия, която се съвзема след преминалия през нея валяк на Третата световна война, здравите сили в САЩ и Европа.

В това планетарно космическо строителство и България може да гради своя духовен връх, като разпространява учението на Учителя, играе паневритмия, пее песните на Орфей, използва богатството на народната медицина, обобщено от Петър Димков.

Моделите, предложени в тяхното творчество, се популяризират в България от Клуб за фантастика и прогностика „Иван Ефремов“ – който навършва 35 години успешна дейност, Клуб „Приятели на Рьорих“ – на 10 години, и по-младият, но с нарастваща активност Национален граждански инициативен комитет „Петър Димков“.

Ние сме щастливи, че имаме пред нас жизнения пример и творчество на строителите на Новата епоха, като Иван Ефремов, Николай Рьорих, Петър Димков и много други творци на Космическото бъдеще, завещали ни действени модели с Космически мащаб.